Liban 9 dni - (odlot z Krakowa)
18-26 października 2022 roku
Ojczyzna świętych: Charbela i Maruna
18.10.22 – Wtorek – Dzień 1. Polska – Bejrut
Spotkanie na lotnisku w Krakowie-Balicach o godz. 03.30 odlot do Frankfurtu o godz. 06.00 lądowanie 07.35, odlot do Bejrutu godz. 10.40. lądowanie 15.35, transfer do hotelu ALEPH w Byblos, zakwaterowanie, kolacja.
19.10.22 – Środa – Dzień 2 Jeita Grotto – Harrisa – Bkerke – Ghazire
Śniadanie, wyjazd do Jeita Grotto – światowej sławy jaskini, którą zwiedza się na dwóch poziomach – górną spacerem, dolną - łodzią. Następnie zwiedzanie maronickiego klasztoru Bkerke – siedziby Patriarchy Maronitów Przejazd do Harissa – Narodowe Sanktuarium, gdzie znajduje się statua Matki Bożej Królowej Libanu – Msza św. – Obiad - Ghazire – malownicze górskie miasteczko z zabytkowym klasztorem Św. Antoniego Padewskiego (podczas II wojny światowej przebywało tutaj wielu Polaków, miejsce to odwiedził też Juliusz Słowacki). Powrót do hotelu, kolacja, czas wolny, nocleg.
20.10.22 – Czwartek – Dzień 3. Becharre – Quadish
Śniadanie, przejazd na północ Libanu do lasu cedrowego opisanego w Starym Testamencie. Diman, letnia siedziba Patriarchy Kościoła Maronickiego. Następnie przejazd Doliną Quadisha, gdzie znajdują się kaplice, groty i pustelnie pokryte XII i XIII wiecznymi freskami - Obiad. Wizyta w Bakaa Kafra – miejscu urodzin Św. Charbela – Msza św. oraz w Qozahaya – Klasztorze Św. Antoniego Wielkiego. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.
21.10.22 – Piątek – Dzień 4. Dolina Bekaa – Baalbek
Śniadanie, przejazd do Doliny Bekaa – spichlerza Libanu. Po drodze postój przy grocie mitologicznego Adonisa, który w tym miejscu miał zostać zamordowany. Następnie zwiedzanie Baalbek – jednego z największych cudów starożytnego świata – Heliopolis (Miasto Słońca) z kompleksem rzymskich świątyń Jupitera, Bachusa i Wenus – Msza św. w kościele parafialnym wspólnoty maronickiej – Obiad. Przejazd do Kantyny Ksara - słynnej fabryki libańskiego wina, zwiedzanie połączone z degustacją. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.
22.10.22 – Sobota – Dzień 5. Annaya – Sanktuarium św. Charbela
Śniadanie, nawiedzenie miejsc kultu maronickich świętych: wizyta w pustelni Św. Charbela i Klasztorze Św. Maruna. Annaya – grób Św. Charbela – udział
w comiesięcznej procesji z pustelni do grobu św. Charbela – Msza św. w rycie Maronickim – Obiad - Powrót do Byblos, wypoczynek na plaży. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.
23.10.22 – Niedziela – Dzień 6. Sydon - Tyr
Śniadanie, przejazd do Sydonu, zwiedzanie: Zamek Morza (XIII w.), Stare Miasto, targ i fabryka mydła (XV w.) Khan El Franj – karawansaraj (XVII w.). Przejazd do Tyru – nekropolii z czasów rzymskich i bizantyjskich, zwiedzanie: akwedukt i hipodrom (II w n.e.), Obiad - port i termy rzymskie, starożytne forum. W drodze powrotnej wizyta w Magdouche – sanktuarium Matki Bożej Oczekującej - Msza św. Przyjazd do hotelu, kolacja, nocleg.
24.10.22 – Poniedziałek – Dzień 7. Bejrut
Śniadanie, wyjazd do Bejrutu, zwiedzanie miasta: spacer uliczkami wśród nowo odrestaurowanych budynków, meczetów i kościołów. Przejście na miejsce wykopalisk z czasów rzymskich (I/II w. n.e. - dawne termy, agora, szkoła prawa rzymskiego) oraz zwiedzanie Muzeum Narodowego (Kolos z Byblos, sarkofagi królów z Byblos, Tyru i Sydonu, kolekcja biżuterii fenickiej z III w p. n. e., mozaiki rzymskie i bizantyjskie). Nawiedzenie polskiego cmentarza, gdzie między innymi spoczywa Hanka Ordonówna – Msza św. – Obiad - Zwiedzanie Naher Kalb – pogańskiego miejsca kultu bożka psa. Znajdują się tam tzw. Stelle - tablice upamiętniające zdobycie tego miejsca przez starożytnych wodzów (min. Faraona Ramzesa II). Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.
25.10.22 – Wtorek – Dzień 8. Byblos
Śniadanie, przejazd do Byblos – miasta z V w p.n.e. Zwiedzanie kościoła św. Jana Chrzciciela, teatru rzymskiego, zamku krzyżowców, nawiedzenie Sanktuarium Świętej Rafki – patronki cierpiących i Świętego Hardini – mistrza nowicjatu Św. Charbela – Obiad. Ponowna wizyta w Annaya – pożegnanie ze Św. Charbelem w Jego Pustelni
i Klasztorze Św. Maruna. Msza św. - Powrót do hotelu, pożegnalna kolacja, nocleg.
26.10.22 – Środa – Dzień 9. Bejrut – Polska
Poczęstunek przed wyjazdem, wykwaterowanie z hotelu (ok 01:00), transfer na lotnisko, wylot do Polski o godz.+ 04.05, lądowanie Frankfurt godz.07.20, odlot do Polski godz. 08.40, lądowanie w Krakowie o godz. 10.10.
- Codziennie odprawiana jest Msza święta
- Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie
- Przewodnikiem-pilotem grupy jest osoba mówiąca po polsku
- Kapłani zabierają albę i białą stułę
TERMIN PIELGRZYMKI
18-26 października 2022 roku
CENA PIELGRZYMKI
2300 zł i 1120 USD (dla grupy 20-29 osobowej)
2300 zł i 1070 USD (dla grupy 30-40 osobowej)
(dopłata za pokój jednoosobowy wynosi 300 USD)
ORGANIZATORZY ZAPEWNIAJĄ
- przelot samolotem na trasie Kraków-Frankfurt-Bejrut-Frankfurt-Kraków
- wyżywienie (śniadanie, obiad i kolacja), wizę (gratis) otrzymuje na lotnisku w Bejrucie
- zakwaterowanie w hotelu przy plaży (pokoje 2 lub 3 osobowe z łazienką)
- autokar do dyspozycji grupy, przewodnik, wszystkie bilety wstępu, ubezpieczenie (pokrywające leczenie COVID)
„Ambasadorzy”
Nikodem M. Gdyk
Komisariaty Ziemi Świętej
Narcyz S. Klimas
„Ojciec” Komisariatów
Celestyn M. Paczkowski
Komisariat w Wenecji
Celestyn M. Paczkowski
O roli i wyzwaniach Komisariatów Ziemi Świętej
Rozmowa z o. Marcelo Arielem Cichinellim
Albumy zielnikowe
Barbara Szczepanowicz
Hummus arabski czy izraelski
Celestyn M. Paczkowski
Cząstka Ziemi Świętej
Kazimierz Gajowy
Tercjarze
Alojzy Pańczak
Liban
Mariusz Rosik
Śląski Komisariat Ziemi Świętej
Antoni K. Dudek
Komisariat Ziemi Świętej w Poznaniu
Bonifacy Suhak
Komisarz i kaznodzieja
Jan Józef Janicki
Terra Santa
Celestyn M. Paczkowski
PANORAMA
Chrześcijanie w Gazie
Jakubowy jubileusz
Kapituła A.D. 2021
Znak nadziei